Search
Close this search box.

Kokį projektorių rinktis?

projektorius

Projektorius – tai įrenginys, kuris vaizdą gali transliuoti ant bet kokio paviršiaus – ir sienos, ir specialaus fono. Jie ypatingai išpopuliarėjo auditorijose ir namuose dėl patogumo, kainos ir kokybiško vaizdo. Šiais laikais projektorių pasirinkimas labai platus, tad į ką atsižvelgti renkantis?

Projektorių tipai pagal naudojimo tikslą

Yra keturių tipų projektoriai – biurui, namų kino teatrui, kompaktiški ir artimos projekcijos. Visų tipų projektoriai turi savo privalumų ir trūkumų. Jeigu jums kyla klausimas kokį projektorių rinktis, atkreipkite dėmesį į kiekvieno tipo išskirtinumus:

  • Biurui. Populiariausi projektoriai, kurie patenkina daugelio lūkesčius dėl universalumo. Šio tipo projektoriai tinka ir vaizdo įrašų, ir nuotraukų, ir prezentacijų peržiūroms, todėl universalumas tikrai garantuotas. Šie projektoriai gali transliuoti net iki 7 metrų skersmens vaizdą, tad puikiai tinka didelėms patalpoms. Jie dažniausiai nejudinami, pritvirtinami vienoje vietoje, o informaciją transliacijai biurui sukurtiems projektoriams transliuoja nešiojami arba stacionarūs kompiuteriai. 
  • Namų kino teatrui. Namų kino teatrui sukurti projektoriai išsiskiria dailesniu dizainu ir labai lengvu valdymu – juos gali valdyti tiek vaikai, tiek suaugę. Šie projektoriai pritaikyti filmų peržiūrai, tad su jais džiaugsitės kokybišku, ryškiu ir detaliu vaizdu. 
  • Kompaktiški. Kaip galima suprasti iš pavadinimo, šio tipo projektoriai yra nedideli ir lengvai transportuojami – kompaktiškumas pritaikytas kelionėms ir lengvam transportavimui į skirtingas lokacijas. Į kai kuriuos kompaktiškus projektorius dedami telefonai, tad tai dar patogiau. 
  • Artimos projekcijos. Kokį projektorių rinktis mažoms patalpoms? Artimos projekcijos! Šio tipo projektoriai sukurti mažoms patalpoms ir vaizdą transliuoja ne į tolį, bet į viršų. 

Projektoriaus technologija

Yra kelios skirtingos technologijos, kurių pagalba sukuriamas vaizdas ant norimo paviršiaus. Kokį projektorių rinktis gali padėti nuspręsti jame naudojama technologija:

  • 3LCD. Skystųjų kristalų technologija veikia nedidelių, prie ekrano pritvirtintų kristalų pagalba. Į juos nukreiptas elektros krūvis sukuria mėlyną, žalią arba raudoną spalvas, kurios šviesos pagalba maišosi ir sukuria matomą vaizdą. Jeigu jums kyla klausimas kokį projektorių rinktis norint labai tikslaus ir detalaus vaizdo, LC technologija nenuvils. 
  • DLP. Skaitmeninio šviesos apdorojimo projektoriai veikia mikroskopinių veidrodžio gabalėlių pagalba – kiekvienas iš jų pro projektoriaus lęšį atspindi vieną pikselį, kurie sukuria bendrą matomą vaizdą. Ši technologija gali veikti net 60 000 valandų ir neįkaisti – veidrodžio gabalėliai nekaista ir veikia be priekaištų. 
  • DMD. DMD projektoriai veikia labai panašiai, kaip DLP, tik vietoj standartinio veidrodžio gabalėlių naudojami aliuminio gabalėliai. Ši technologija leidžia sukurti šviesesnį, ryškesnį vaizdą. 
  • LC. Dar viena skystųjų kristalų technologija, naudojama šiuolaikiniuose projektoriuose. Juose naudojama aukšto galingumo lempa, sukurianti labai ryškų ir detalų vaizdą. 
  • LED. LED projektoriai reikalauja mažiausiai priežiūros iš visų kitų projektorių rūšių. Šie projektoriai sukuria ryškų, tikslų, detalų vaizdą ir gali veikti net 20 000 valandų. Taip pat dėl naujoviškos, daug vietos nereikalaujančios technologijos LED projektoriai dažniausiai būna mažesni, lengvesni, kompaktiškesni. 
  • XGA. Verčiant pažodžiui, tai išplėstos grafikos masyvo principu veikiantys projektoriai. Tai yra didelės rezoliucijos, tikslūs, vaizdą išplečiantys projektoriai.
  • Kitos. Žinoma, technologijų yra ir daugiau, tačiau 3LCD, DLP, DMD, LC, LED ir XGA yra pačios populiariausios, dažniausiai sutinkamos ir vertinamos kaip geriausios. 

Projektoriaus kraštinių santykis

Projektoriaus kraštinių santykis – tai specifikacija, nurodanti koks santykis tarp rodomo vaizdo ilgio ir pločio.Standartiniai televizoriai, senesni projektoriai dažniausiai būna 4:3 santykio, o naujausiuose televizoriuose ir projektoriuose naudojamas 16:9 santykis. Tad kokį projektorių rinktis?

  • 16:9 santykis. Šiuo metu rekomenduojama rinktis būtent tokio santykio projektorius ir jų ekranus, nes jau kurį laiką visi naujausi filmai yra pritaikyti tokiam kraštinių santykiui. 
  • 4:3 santykis. Tačiau jeigu labiau mėgstate mažiau ištemptą vaizdą ir dažniau žiūrite senesnius filmus, nei naujus, 4:3 santykio projektorius jums tiks labiau. 
  • 16:10 santykis. Jeigu nenusprendžiate kurio santykio projektorių rinktis ir vienu metu norite ir senesnio, ir naujesnio santykio formato, 16:10 santykis leis komfortiškai žiūrėti ir vieno, ir kito formato vaizdo medžiagą. 

Projektoriaus rezoliucija

Projektoriaus rezoliucija arba skiriamoji geba – tai kokybė, kuria matysite rodomą vaizdą. Kuo skiriamoji geba didesnė, tuo geresnę kokybę išgausite:

  • 1280 x 720. Anksčiau tai buvo populiariausia skiriamoji geba filmams, tad iki dabar didžioji dalis visų išleistų filmų yra puikiai pritaikyta šiai rezoliucijai. 
  • 1280 x 800. Tai ideali rezoliucija tiems, kurie projektorių naudoja ir namų kinui, ir naršymui internete ar prezentacijų pristatymui – universalus formatas tinka visoms užduotims atlikti. Tiesa, ši rezoliucija yra sukurta 16:10 santykio projektoriaus vaizdui, tad atkreipkite dėmesį į tai, kad jei žiūrėsite 16:9 vaizdus, matysite nedidelę juostelę, užpildančią ekraną. 
  • 1920 x 1080. Ši skiriamoji geba kitaip vadinama HD – aukšta, detalia, ryškia ir tikslia kokybe. 
  • 4K. Dauguma vaizdo įrašų ir kito turinio kokybė jau pateikiama 4K rezoliucijai, tad jei siekiate pačio kokybiškiausio, detališkiausio, ryškiausio ir moderniausio vaizdo iš projektoriaus, rinkitės šią rezoliuciją pateikiantį įrenginį. 

Projektoriaus kontrastas

Paprastai tariant, projektoriaus kontrastas yra skirtumas tarp tamsiausios ir ryškiausios projektoriaus transliuojamos spalvos. Kuo kontrastas didesnis, tuo įspūdingiau, realistiškiau atrodys žiūrimi filmai. Didelis kontrastas aktualus namų kinui, tačiau biurams didelis kontrastas nerekomenduojamas – biuro projektoriams aktualesnis šviesos kiekis. 

Montavimo būdas

Projektoriai montuojami trejais būdais:

  • Horizontaliai. Prieš sieną arba projektoriaus foną tvirtinami projektoriai yra lengvai valdomi, reguliuojami, tačiau jie užima papildomą erdvę. 
  • Pastatomi. Pastatomi projektoriai tvirtinami prie stovo arba statomi tiesiai po vieta, ant kurios norime matyti vaizdą. Šie projektoriai patogūs tuo, kad galima lengvai keisti jų vietą ir transportuoti. 
  • Pakabinami ant lubų. Ant lubų kabinami projektoriai dažniausiai naudojami biuruose, kadangi projektoriaus vaizdo rodymo vieta nekinta. 

Projektoriaus šviesos srautas

Ryškus vaizdas yra labai vertinamas kaip kokybės ženklas, tačiau per didelis šviesos srautas vargina akis – net trumpą laiką žiūrint į per ryškų vaizdą jaučiamas nuovargis. Idealus ryškumas namų kinui yra nuo 20 iki 40 fL. 

Projektoriaus jungtys

Jeigu vis dar negalite apsispręsti kokį projektorių rinktis, atkreipkite dėmesį į pasirinktų įrenginių jungtis – išsirinkite patogiausią ir tinkančią prietaisui, iš kurio transliuosite vaizdą. Populiariausios jungtys yra:

  • WiFi. WiFi jungtis yra labai patogi, nes jos veikimui nereikia laiko – bene kiekvienas prietaisas turi galimybę prisijungti prie projektoriaus WiFi būdu. Tačiau ne visi įrenginiai gali skleisti WiFi bangas – atkreipkite į tai dėmesį. Taip pat atsižvelkite į interneto buvimo faktą. 
  • Bluetooth. Bluetooth jungtis veikia taip pat, kaip ir WiFi – belaidžiu būdu suporuojami du įrenginiai. Tiesa, prieš renkantis ir šį būdą reikia patikrinti ar transliuojantis įrenginys gali susiporuoti su projektoriumi Bluetooth bangomis. 
  • HDMI. HDMI laidu prijungiamas projektorius dažniausiai naudojamas biuruose arba kitose vietose, kuriose projektorius retai judinamas. Žinoma, ši jungtis tinka ir namų kino sistemai, HDMI laido jungtis yra labai universali, tačiau namuose dažniausiai naudojama belaidė jungtis dėl didesnio patogumo. 

Projektorius – vaizdą transliuojantis įrenginys, kurį galite naudoti ir darbui, ir namų kino teatro įrengimui. Tai ganėtinai nebrangus, bet kokybiškas ir efektyvus būdas transliuoti vaizdą ant didelio paviršiaus, tad pasirinkite teisingai.

TAIP PAT SKAITYKITE