Search
Close this search box.

Kaip pasirinkti veiksmo kamerą?

veiksmo kamera

Veiksmo kameros – tai nedidelės, tačiau smūgiams, vandeniui atsparios vaizdo kameros, galinčios kokybiškai filmuoti net esant nepalankioms situacijoms. Jos filmuoja ne tik įprastose situacijose, tačiau ir po vandeniu, esant dideliam greičiui, dėl to veiksmo kameros ypatingai išpopuliarėjo sportininkų tarpe. Šiuo metu veiksmo kameras naudoja ne tik sportininkai profesionalai, bet ir mėgėjai bei paprasti, ekstremaliu sportu neužsiimantys žmonės, mėgstantys gyvenimo akimirkas įamžinti vaizdo įrašuose, tačiau nenorintys su savimi nešiotis didelės ir jautrios įprastos kameros. Tai, kaip ir žiūronai, puiki technika papildomų potyrių kūrimui ir jų išsaugojimui ateičiai.

Į ką atsižvelgti renkantis veiksmo kamerą?

Veiksmo kamerų kainos svyruoja nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų, o rinkoje galima rasti pačių įvairiausių priedų, tad pirmą kartą susidūrus su veiksmo kameros pirkimu gali kilti daug klausimų. Išskyrėme pagrindines specifikacijas, kurių žinojimas ir svarbos įsivertinimas padės atsakyti į klausimą „kaip pasirinkti veiksmo kamerą“ bei džiaugtis kokybišku, poreikius patenkinančiu ir ilgaamžiu prietaisu.  

Sensoriaus tipas

Sensorius atsakingas už vaizdo konvertavimą į skaitmeninį jo variantą – konvertuojant fotonus į elektronus gauname galutinį vaizdo įrašo variantą. Patys populiariausi sensoriai – CCD ir CMOS. Pastarieji naudojami ne tik veiksmo ir kitose vaizdo kamerose, bet ir fotoaparatuose:

 • CCD sensoriai daug kokybiškiau susitvarko su aplinkos triukšmu bei sugeba perteikti aukštesnę kokybę.
 • CMOS sensoriai yra taupesni energijos atžvilgiu, tačiau tuo pačiu įrašo daugiau pašalinių aplinkos garsų.

Veiksmo kamerų rinkoje galima rasti pačių įvairiausių sensorių tipų – CMOS, Sony IMX (įvairių galingumų ir kartų), HD CMOS, GP1 Chip ir kitų. Kaip pasirinkti veiksmo kamerą, jei nenorite gaišti laiko domintis kiekvieno sensoriaus tipo privalumais ir trūkumais? Rinkitės vieną iš populiariausių, tik prieš tai įsivertinkite kas jums svarbiau – akumuliatoriaus veikimo laikas ar aukštesnė vaizdo ir garso kokybė.

Megapikseliai

Megapikseliai – tai skaičiai, iš kurių galima suprasti kokios kokybės vaizdo įrašą pavyks sukurti. Visas vaizdas sudaromas iš pikselių – spalvotų kvadratėlių, sukuriančių bendrą vaizdą. Kuo daugiau pikselių sudaro vaizdą, tuo jis detalesnis, kokybiškesnis, tad pasirinkus veiksmo kamerą su dideliu mekapikselių skaičiumi džiaugsitės tolygiu, detaliu vaizdu. Įprastai vaizdo kamerose galima rasti nuo 1 iki 64 megapikselių. Pradedančiajam rekomenduojama rinktis iki 16 megapikselių, patyrusiam – iki 40, o profesionalui – kuo daugiau, tuo geriau.

Maksimali skiriamoji geba (rezoliucija)

Rezoliucija – tai vaizdo įrašo dydis. Jeigu įrašą naudosite tik savo reikmėms (pavyzdžiui, pasidalinimu socialiniuose tinkluose), jums užteks mažiausios siūlomos maksimalios skiriamosios gebos – vos 640 x 480. Tačiau jei veiksmo kameros įamžintus vaizdo įrašus naudosite reklamoms, televizijai arba siekiate ypatingai aukštos kokybės bei didelio pritaikomumo, rinkitės iki 5228 x 2624 – tai didžiausia maksimali skiriamoji geba, kokią galima įsigyti veiksmo kameroje.

Didžiausias objektyvo matymo kampas

Didžiausias objektyvo matymo kampas – tai kampas, nurodantis kokiu pločiu gali filmuoti pasirinkta veiksmo kamera. Įprastai veiksmo kameros filmuoja nuo 100 iki net 170 laipsnių kampu – o tai beveik visas žmogaus akimis matomas vaizdas. Įsivertinkite kokiomis situacijomis naudosite veiksmo kamerą – tai padės išsirinkti didžiausią objektyvo matymo kampą. Jeigu filmuojate kasdienį bėgimą miškais, važiavimą dviračiu ar kelionę – užteks ir mažesnio laipsnio. Tačiau jei veiksmo kameros ieškote nardymui, ekstremaliam važiavimui dviračiu ar slidinėjimui vaizdingose vietovėse – rinkitės 170 laipsnių kampą, nepasigailėsite.

Vaizdo įrašymo greitis

Vaizdo įrašymo greičio parametrai nurodo kiek kadrų per sekundę ir kokio dydžio vaizdą veiksmo kamera gali įrašyti. Kuo didesnis pirmas skaičius (iki @ simbolio), tuo didesnis vaizdas, o kuo didesnis antras skaičius (po @ simbolio) – tuo daugiau kadrų per sekundę. Kadrai per sekundę (fps) atsakingi už sklandų, nestringantį, tolygų vaizdą. Veiksmo kameros dažniausiai turi 24, 30 arba 60 fps galimybę:

 • 24 kadrai per sekundę – tai tiek, kiek mato žmogaus akis. Kartais galite susidurti su vaizdo strigimu ar atsilikimu, tačiau paprastus, kasdienius poreikius veiksmo kamera patenkins.
 • 30 kadrų per sekundę – optimalus pasirinkimas siekiantiems aukštesnės kokybės vaizdo įrašo.
 • 60 kadrų per sekundę – profesionalaus vaizdo įrašo duomenys. Sukurta tiems, kurie nori tolygiausio, kokybiškiausio ir lengviausiai žiūrimo vaizdo įrašo.

Kaip pasirinkti veiksmo kamerą pradedančiajam? Rinkitės 30 kadrų per sekundę – tiek užteks ir mokymuisi, ir tobulėjimui.

Apsauga (IP) ir atsparumas gyliui vandenyje (m)

Apsauga nuo vandens ir atsparumas gyliui – veiksmo kameros savybės. Renkantis šiuos duomenis įsivertinkite kokiam tikslui naudosite veiksmo kamerą – jei nardote, reikės didžiausių galimų atsparumo lygių, tačiau jei važinėjate dviračiu – užteks mažiausių. Apsauga – tai veiksmo kameros atsparumas vandeniui. Jis vertinamas nuo IPX1 iki IPX8:

 • IPX1 – atspara lietaus lašams, lengvam drėgnumui, tačiau kamerą saugoti vis tiek būtina.
 • IPX8 – atsparumas buvimui vandenyje nuolatos, pritaikyta nardymui.

Atsparumas gyliui vandenyje nurodo kokiame gylyje gali būti veiksmo kamera. Įprastai veiksmo kameros veikia nuo 5 m iki 40 m gylyje:

 • 5 m gylio užteks įprastam pabraidymui, kranto filmavimui.
 • 40 m gylis pritaikytas lengvam nardymui, intensyviam plaukimui po vandeniu.

Formatai

Vaizdo įrašų formatus pasirinkite pagal redagavimui naudojamas programas. Yra programų, kurios nepalaiko tam tikrų režimų, tad šią specifikaciją reikia vertinti individualiai.

Ryšys

Kai kurios veiksmo kameros turi galimybę prisijungti prie priedų ar išmaniųjų telefonų WiFi ryšio pagalba. Tokias kameras galima valdyti telefonu, persikelti vaizdo įrašą tiesiai į telefoną be papildomų jungčių ir redaguoti iš karto.

Ekranas

Ekraną turi beveik visos veiksmo kameros. Jeigu jo nėra, vaizdas peržiūrimas telefono pagalba prisijungus su WiFi ryšio pagalba. Tačiau net kamerose su ekranais įmontuoti labai maži ekranai – vos colio ar dviejų, nes pačios veiksmo kameros yra nedidelės. Tiesa, ekranai dažniausiai naudojami filmavimo kampo ir vaizdo įrašo peržiūrai, tad jų dydžiai neturi didelės įtakos – tą daug patogiau daryti išmaniajame telefone.

Dydis

Kaip pasirinkti veiksmo kamerą, jei naudosite ją nuolat? Atsižvelkite ir į dydį. Nors veiksmo kameros dažniausiai būna mažos, jos tvirtinamos pačiose keisčiausiose vietose – ant šalmo, dviračio vairo, galvos, specialaus laikiklio. Įsitikinkite, kad pasirinkta kamera nebus per didelė ar per maža – tą lengviausiai įsivertinsite patikrinę jos svorį – veiksmo kamera gali sverti iki 60 gramų, o gali net 150 g.

Režimai

Veiksmo kamerose įvairūs režimai naudojami ganėtinai dažnai:

 • Naktinis režimas leidžia filmuoti kokybiškus vaizdo įrašus net naktį. Šis režimas sureguliuoja šviesos ir tamsos santykį ir išryškina įvairius filmuojamus objektus.
 • „Time-lapse“ funkcija išsaugo vaizdo įrašo kadrus nuotraukomis.
 • Laikmatis labai patogi funkcija, leidžianti nustatyti po kiek laiko pradėti ir pabaigti filmavimą – tai aktualu neturint laisvų rankų.

Veiksmo kamera – universalus prietaisas tiek kasdieniam naudojimui, tiek profesionaliems sportininkams. Renkantis atsižvelgus į poreikius ir naudojimo dažnį galėsite įamžinti svarbiausius ir įspūdingiausius gyvenimo momentus.

TAIP PAT SKAITYKITE