Search
Close this search box.

Skrandžio mažinimo operacija gali visiškai pakeisti nutukusio žmogaus gyvenimą

skrandžio mažinimas

Pasak statistikos, Lietuvos gyventojai yra vieni labiausiai nutukusių žmonių Europoje – mūsų šalyje didelį viršsvorį turi kas ketvirtas žmogus (26,3 proc.). Remiantis paskutiniais duomenimis, pagal nutukusių žmonių skaičių Lietuva patenka į pirmą Europos šalių penketuką. Ypatingą nerimą kelia tai, kad turinčių didelį viršsvorį žmonių skaičius kasmet didėja, o su šia problema susiduriama vis jaunesniame amžiuje.

Daugelis vis dar mano, kad nutukimas – tik estetinė problema. Pasak medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje abdominalinio chirurgo dr. Vitalijaus Eismonto, nutukimas yra liga, kuria susirūpinti reikėtų dar tada, kol nekyla didesnių sveikatos problemų. Vienas iš nedaugelio šias operacijas Lietuvoje atliekančių specialistų pasakoja apie chirurginį nutukimo gydymą – kada jis taikomas, ir kaip skrandžio mažinimo operacijos gali padėti efektyviai sumažinti svorį bei išvengti gresiančių ligų ar sustabdyti jų vystymąsi.

Kada reikėtų sunerimti dėl savo svorio 

Pasak gydytojo, įvertinti, ar žmogus yra nutukęs ir kokio laipsnio yra nutukimas, galima naudojant kūno masės indekso (KMI) skaičiuoklę. Suaugusių normalaus svorio asmenų KMI yra nuo 18,5 iki 24,9. Kai KMI didesnis nei 25 – žmogus turi antsvorį, kai didesnis nei 30 – diagnozuojamas nutukimas.  Per didelis svoris apriboja daugelį žmogaus veiklų, todėl prastėja jo gyvenimo kokybė, mažėja pasitikėjimas savimi. Tačiau, svarbiausia yra tai, kad didelis viršsvoris ženkliai padidina pavojingų sveikatos sutrikimų ir gretutinių ligų pavojų. Esant II ir III laipsnio nutukimui, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų, II tipo cukrinio diabeto, tulžies pūslės, kepenų, inkstų ir net onkologinių ligų rizika. Dėl nuolat padidėjusio krūvio pažeidžiami sąnariai, vystosi osteoartritas. Didelis viršsvoris gali sukelti miego apnėją ar kitus miego sutrikimus, jis taip pat didina depresijos riziką, neigiamai veikia reprodukcinę sistemą. Remiantis statistika, daugeliu atvejų nutukę žmonės serga sunkesne COVID-19 forma, jiems tris kartus dažniau prireikia stacionarinio gydymo.

Kada rekomenduojamas chirurginis gydymas

Nutukimu sergantys žmonės dažniausiai mėgina mesti svorį įvairių dietų ar fizinio aktyvumo pagalba, tačiau dažnai nusivilia rezultatais. Dr. Vitalijus Eismontas sako, kad daugeliu atveju šiai ligai įveikti prireikia kompleksinio gydymo, o viena jo dalių – bariatrijos (skrandžio mažinimo) operacija. Chirurginis nutukimo gydymas rekomenduojamas esant konkrečioms indikacijoms, kai kitos taikytos svorio metimo priemonės neduoda pakankamo efekto. Operacija yra rekomenduojama pacientams, kurie serga II laipsnio nutukimu (KMI didesnis nei 35) ir turi bent vieną su nutukimu susijusią gretutinę ligą (padidėjusį kraujospūdį, cholesterolio kiekį, cukrinį diabetą, sąnarių, stuburo pažeidimus ir kt. ) arba kai yra nustatomas III laipsnio nutukimas (KMI didesnis nei 40). Pasak patyrusio specialisto, bariatrijos operacijos šiuo metu pripažįstamos efektyviausia svorio mažinimo priemone, padedančia pasiekti ilgalaikių rezultatų ir užkirsti kelią gretutinėms ligoms ir sveikatos sutrikimams.

Nutukimo gydymui chirurginiu būdu Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, dažniausiai taikomos dviejų rūšių operacijos – vertikali skrandžio rezekcija ir skrandžio apylankos operacija. Pasak abdominalinio chirurgo, auksinio bariatrijos operacijos standarto, idealiai tinkančio visiems žmonėms, nėra. Kiekvienu atveju konsultacijos metu įvertinus paciento kūno masės indeksą, sveikatos būklę, gretutines ligas, amžių bei jo lūkesčius, parenkamas tinkamiausias ir saugiausias operacijos metodas.

Vertikali skrandžio rezekcija

Gydytojo teigimu, pasaulyje dažniausiai taikoma skrandžio mažinimo operacija yra vertikali skrandžio rezekcija. Šis metodas yra techniškai lengvesnis, mažesnė komplikacijų rizika, todėl visame pasaulyje jų atliekama apie 60-70 proc. Operacijos metu iš pilvo ertmės pašalinama didžioji dalis (apie 80 proc.) skrandžio ir suformuojamas nedidelis (apie 100 ml) vamzdelio formos skrandis. Dėl skrandžio tūrio sumažinimo žmogus po operacijos gali suvalgyti labai mažai maisto, o kai suvalgoma mažai maisto – gaunama ir mažai kalorijų. Taikant šį metodą, toje skrandžio dalyje, kuri yra pašalinama, lieka vadinamieji alkio receptoriai ir eliminuojamas alkio hormonas – grelinas. Todėl dingsta ir nuolatinis alkio jausmas. „Per pirmus dvejus metus po šios operacijos galima tikėtis 60-70 roc. perteklinės kūno masės sumažėjimo“, – teigia gydytojas.

Skrandžio apylankos operacija

Skrandžio apylankos operacijos metu taip pat suformuojamas labai mažas, apie 50-70 ml talpos, skrandis, kuris keliose vietose sujungiamas su plonąja žarna. Perteklinė skrandžio dalis iš pilvo ertmės nepašalinama – ji lieka pilvo ertmėje. Tačiau maistas į ją ir dvylikapirštę žarną nebepatenka. Suvalgytas maistas „apeina“ didžiąją skrandžio dalį, dvylikapirštę žarną bei dalį plonojo žarnyno ir tik tada  pradedamas virškinti, todėl įsisavinamas mažesnis jo kiekis. Dėl skrandžio tūrio sumažinimo ir vėlyvo maisto virškinimo ši operacija taip pat užtikrina efektyvų kūno svorio sumažėjimą.

Abi šios operacijos yra minimaliai invazinės, jos atliekamos laporaskopiniu būdu, darant 4-5 nedidelius iki 1 cm pjūvelius. Didžiausias pjūvis, per kurį vertikalios skrandžio rezekcijos atveju pašalinama perteklinė skrandžio dalis, yra 2 cm. Operacijų metu taikoma bendrinė nejautra, todėl pacientas nejaučia skausmo ar kitų nemalonių pojūčių. Priklausomai nuo paciento kūno masės indekso ir tam tikrų anatominių ypatybių, operacijos trukmė – nuo 1 iki 2,5 valandų.

Rekomendacijos prieš ir po skrandžio mažinimo operacijos

Dr. Vitalijus Eismontas sako, jog siekiant efektyvaus operacijų rezultato, prieš jas atliekant būtina atmesti kitų ligų, galinčių nulemti viršsvorį, tikimybę. Pasak jo, antinksčių problemos, endokrinimės ligos ir kt. taip pat gali sąlygoti nutukimą. „Jeigu nutukimo priežastis yra kita liga, o ne kalorijų perteklius, rezultato nebus. Operacijos daromos, kai perteklinis svoris yra sąlygotas kalorijų pertekliaus“, – atkreipia dėmesį specialistas.

Gydytojas pasakoja, jog visiems, apsisprendusiems atlikti operaciją, mėnesį iki operacijos rekomenduojama valgyti kuo mažiau angliavandenių ir kuo daugiau baltymų turintį maistą. Taip iki operacijos galima numesti apie 7 kg svorio. Atsikratydamas šių kilogramų, žmogus sumažina ir kepenų dydį. Pasak gydytojo, visų viršsvorį turinčių pacientų didelis ne tik skrandis – jų kepenys taip pat ženkliai padidėjusios. Sumažėjusios kepenys užtikrina ne tik sklandesnę operacijos eigą, bet ir geresnę paciento savijautą po operacijos. „Tačiau kontrolė visada paliekama pačiam žmogui ir jau nuo jo paties priklauso, kiek jis pasiruošęs stengtis dėl geresnio operacijos rezultato ir savo sveikatos“, – sako pašnekovas.

1-2 dienas po operacijos rekomenduojama praleisti stacionare, vėliau, nesant komplikacijų, pacientas išleidžiamas namo, o priežiūra tęsiama ambulatoriškai. Kelias dienas po operacijos gali būti jaučiamas nedidelis skausmas, jam malšinti gali būti naudojami medikamentai, kuriuos skiria operavęs gydytojas. Taip pat gali pasireikšti lengvas pykinimas, virškinimo sutrikimai, jie praeina mėnesio laikotarpyje. Apie mėnesį reikėtų riboti aktyvią fizinę veiklą, vengti didelių krūvių. Iš esmės keičiasi mitybos įpročiai, pirmą mėnesį po operacijos privalomas tik skystas arba trintas maistas. Išleidžiant pacientą po operacijos, jam duodamas pirmo mėnesio mitybos planas, dažnai pakonsultuoja ir gydytojas dietologas. Per 3-4 savaites didžioji dauguma pacientų visiškai pripranta prie naujų įpročių bei pasikeitusio gyvenimo būdo ir grįžtą į darbą, sportą ar kitą įprastą kasdienę veiklą.

Tačiau rekomendacijos išlieka ir toliau, tik jų laikytis jau daug lengviau nei pirmą mėnesį po operacijos. „Esminė taisyklė – po skrandžio mažinimo operacijų negalima vienu metu valgyti ir gerti skysčių, nes suvilgytas skysčiu maistas gali neužsilaikyti skrandyje ir žmogus nebesukontroliuos suvartotų kalorijų,“ – aiškina gydytojas.

Kokio rezultato galima tikėtis

Gydytojo teigimu, jeigu operacija atliekama pagal indikacijas ir nėra kitų nutukimo priežasčių, svoris po jos krenta visada. Didesnis iššūkis – numesto svorio išlaikymas. Trokštamam rezultatui pasiekti neužtenka pasidaryti operaciją, reikia ir paties žmogaus pastangų. Tačiau, pasak specialisto, atlikus skrandžio sumažinimą, jų prireikia žymiai mažiau. Dauguma žmonių po operacijos jaučiasi labiau motyvuoti, iš esmės keičia gyvenimo būdą, tampa labai aktyvūs, sportiški, atranda naujus pomėgius, kuriems iki tol tam dažnai trukdydavo svoris. Pasikeičia žmonių mąstymas, didėja pasitikėjimas savimi, jie supranta, kad dabar, siekiant ilgalaikių rezultatų, viskas yra jų pačių rankose.

Baigdamas pokalbį, medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje – vienintelės privačios medicinos įstaigos Vakarų Lietuvoje, kurioje atliekamos bariatrijos operacijos, abdominalinis chirurgas dr. Vitalijus Eismontas primena, kad šios operacijos yra pats efektyviausias nutukimo gydymo metodas. Kūno svorio sumažėjimas nutukusiems žmonėms pagerina esamų susirgimų būklę ar padeda išvengti rimtų ligų. Didelė perteklinė kūno masė kelia ne tik gretutinių ligų riziką, bet ir neigiamai veikia gyvenimo kokybę bei psichologinę būsena, todėl sergant nutukimu verta kuo skubiau ieškoti efektyvių problemos sprendimo būdų ir pasirūpinti savo sveikata.

TAIP PAT SKAITYKITE