Search
Close this search box.

Kaip mesti rūkyti, kai žala sveikatai nemotyvuoja – paskaičiuokite, ką galite nuveikti už sutaupytus pinigus

mesti rūkyti

Dažnai rūkymo žala sveikatai nemotyvuoja atsikratyti šio įpročio. Jei reikia papildomos paskatos, pagalvokite apie tai, kiek pinigų išleidžiate rūkymui. Dabartinėmis kainomis, jei 10 metų surūkysite vieną pakelį cigarečių ar kaitinamojo tabako produktų per dieną, išleisite daugiau nei 14 000 Eur – tokios sumos gali užtekti pradiniam būsto įnašui Vilniuje. 

Remiantis paskutine „Eurostat“ statistika, 2020 metais net 28 proc. Lietuvos gyventojų nuo 15 metų įvardijo, kad rūko. Palyginimui, Estijoje rūkančiųjų yra 18 proc., Lenkijoje – 26 proc., o Latvijoje – 32 proc. Mesti rūkyti – išties sudėtingas iššūkis, tačiau įvertinus šio įpročio žalą sveikatai ir paskaičiavus, ką būtų galima nuveikti už sutaupytus pinigus, noras pabandyti atsikratyti šio įpročio gali grįžti. 

„Vertinant rūkymui skirtas išlaidas, reikėtų atsižvelgti ne tik į kasdienes finansines išlaidas už cigaretes ar kitas rūkymo alternatyvas. Suma gali net patrigubėti, kai susumuojame papildomas sveikatos priežiūros išlaidas dėl su rūkymu susijusių ligų. Kai kuriose šalyse rūkantiems net didėja sveikatos draudimo įmokos, todėl suma dar išauga. Nors dauguma rūko norėdami valdyti stresą, realybė yra tokia, kad su rūkymu susijusios papildomos išlaidos dažnai sukuria finansinę naštą, o tai kelia dar didesnį stresą“, – sako skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24” Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė.  

Metimas rūkyti nėra vienkartinis veiksmas, o ilgas procesas, galintis trukti mėnesius ir metus. Norint kovoti su priklausomybe arba polinkiu tabakui ir nikotinui, reikia daug pastangų ir noro. Štai keli patarimai, kurie gali padėti mesti rūkyti: 

1. Sudarykite priežasčių mesti rūkyti sąrašą

Prieš mesdami rūkyti, gerai apgalvokite, kodėl norite mesti rūkyti, ir sudarykite priežasčių sąrašą. Tokiu būdu, kai jausite įtampą ir norą grįžti prie seno įpročio, galėsite peržiūrėti visas savo priežastis. Jei nuspręsite sudaryti tokį sąrašą, užrašykite tik tas priežastis, kurios jums iš tiesų aktualios ir svarbios. Tokį sąrašą verta išsisaugoti telefone, kad galėtumėte prie jo grįžti, kai tik prireiks priminimo, kodėl nusprendėte mesti rūkyti. 

2. Venkite „trigerių“

Tikėtina, kad noras rūkyti yra stipriausias tais atvejais, kai laiką leidžiate vakarėliuose ar baruose, patiriate stresą ar gurkšnojate kavą ryte. Dėl to norintiems mesti rūkyti reikėtų vengti „trigerių“ arba tos veiklos, kurią darant būna malonu rūkyti. Keiskite savo įpročius ir nutrauksite ryšį tarp rūkalų ir konkrečios situacijos – pavyzdžiui, vietoje kavos rinkitės arbatą. 

3. Nepasiduokite pagundai „tik dar vieną“ 

Tabako potraukiui patenkinti gali kilti pagunda surūkyti dar vieną, paskutinę cigaretę. Tačiau neapgaudinėkite savęs manydami, kad bus lengva ir vėl sustoti. Dažniausiai viena cigaretė veda prie kitos ir net nepastebėsite, kaip vėl pradėjote rūkyti. 

4. Užsiimkite aktyvia veikla 

Fizinis aktyvumas gali padėti atitraukti jus nuo tabako potraukio ir sumažinti jo intensyvumą. Net trumpas fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, bėgimas aukštyn ir žemyn laiptais kelis kartus, gali sumažinti potraukį tabakui arba tiesiog nukreipti mintis. Jei dirbate namuose, išbandykite pritūpimus, atsispaudimus, bėgiojimą vietoje arba vaikščiojimą laiptais.

5. Praktikuokite atsipalaidavimo technikas 

Rūkymas yra dažnas būdas kovoti su stresu, dėl to metus rūkyti, toks pokytis gali tik dar labiau sustiprinti streso simptomus. Tokiu atveju, stenkitės mažinti stresą praktikuodami įvairius atsipalaidavimo metodus – išbandykite gilaus kvėpavimo pratimus, jogą, užsirašykite masažui, akupunktūrai ar dažniau laiką leiskite klausydamiesi raminančios muzikos.

6. Kvieskite „pastiprinimą“ 

Jei reikia palaikymo, pasikalbėkite su šeimos nariu ar draugu. Užimkite save kalbėdami telefonu, eikite kartu pasivaikščioti arba susiburkite su draugais, kad bent kelioms valandoms užmirštumėte savo potraukį. Kitus motyvuoja ir sėkmės istorijos, todėl verta panaršyti internete ir paieškoti tinklaraščių, kur žmonės, metę rūkyti, dalijasi savo istorijomis.

7. Sekite įpročius programėlėje 

Šiandien gausu įvairių programėlių, kurios gali būti naudojamos kaip papildomas įrankis, siekiant pageidaujamų rezultatų. Tie, kurie yra labiau linkę rūkymo įpročio atsikratyti lėtai ir palaipsniui, gali rinktis tas programėles, kurios sudaro planą, kaip kasdien sumažinti cigarečių skaičių ir leidžia stebėti progresą. Rūkymui mesti skirtos programėlės skaičiuoja dienas, praleistas be cigarečių, sutaupytus pinigus, taip pat rodo sveikatos gerėjimo pažangą, todėl yra gera motyvacija siekti tikslo.  

8. Pasikalbėkite su specialistu 

Rūkymas yra priklausomybė, todėl dažniausiai specializuotą pagalbą teikia priklausomybių srityje dirbantys psichiatrai, psichologai. Psichologas gali padėti atlikti rūkymo priklausomybės įsivertinimo testus ir juos tinkamai interpretuojant sudaryti metimo rūkyti planą. Jei norisi konsultacijos, rekomenduojama taip pat pasikalbėti su savo šeimos gydytoju apie rūkymo žalą jūsų sveikatai.

TAIP PAT SKAITYKITE