Kaip pagreitinti kompiuterį?

greitesnis kompiuteris

Pastebėjote, kad pastaruoju metu kompiuteris iš jūsų reikalauja vis daugiau kantrybės? Laikui bėgant kompiuteris pasidaro vangus – ilgiau kraunasi operacinė sistema, stringa vaizdo įrašai ir sulėtėja failų kėlimo greitis. Dalis sulėtėjimo nutinka dėl sparčiai augančių standartų – gerėja vaizdo įrašų kokybė, failai yra didesni ir seni kompiuteriai su tokiu informacijos kiekiu susitvarko vis sunkiau. Net jeigu kompiuteris sulėtėjo dėl amžiaus, tai nereiškia, kad vienintelė išeitis yra keisti jį nauju. Kai kurių kompiuterio komponentų atnaujinimas bei šiek tiek programų ištrynimo pačiame kompiuteryje tikrai pastebimai pagreitins jo veikimą ir vėl leis sklandžiai naršyti internete bei dirbti. Taigi, kaip pagreitinti kompiuterį?

Techninė įtaka greičiui

Kompiuterio procesorius yra labai sudėtinga sistema, tačiau tik keli dalykai yra ypatingai atsakingi už kompiuterio greitį. Pirmiausiai – RAM atmintis. Ji yra lengvai keičiama tiek nešiojamuose, tiek stacionariuose kompiuteriuose, o jos kaina nėra didelė. Šiuo metu rekomenduojama rinktis kompiuterį su bent 6-8 GB RAM atmintimi, o jeigu jūsų kompiuteryje ši atmintis mažesnė, vertėtų ją padidinti. Failų perkėlimo ir programų krovimo laikui didelę įtaką daro kietojo disko tipas. HDD kietieji diskai yra mechaniniai, pigūs ir populiarūs, bet lėti. SSD yra kelis kartus spartesni, pilnai elektriniai ir, deja, brangesni. Bet šiomis dienomis SSD turėtų būti kiekviename kompiuteryje.

Operacinė sistema

Šiuo metu kompiuteriuose populiariausios yra dvi operacinės sistemos – Microsoft Windows ir Mac OS. Jos abi yra savotiškai geros ir greitos, tačiau svarbu, kad sistema nebūtų pasenusi. Pavyzdžiui, naujausia Microsoft Windows sistema yra dešimta ir ji yra reguliariai atnaujinama. Tuo tarpu, Windows 7, XP, Vista ir kitos versijos jau yra pasenusios ir nebeatnaujinamos. Jos sunkiai suderinamos su naujausiomis programomis, todėl sistemos neatsinaujinę vartotojai dažnai susiduria su įvairiomis problemomis.

Maitinimo pasirinktys

Foto: Pixabay.com Kompiuteriuose, ypatingai nešiojamuose, dažniausiai yra maitinimo nustatymai, kuriuose leidžiama apriboti procesoriaus greitį. Šis nustatymas naudingas dirbantiems kompiuteriu, kai šalia nėra elektros lizdo, kadangi procesoriaus apribojimas taupo energiją. Tačiau šis nustatymas nėra reikalingas, kai kompiuteris yra įjungtas į elektros lizdą – ypatingai tuo atveju, jeigu pastebite kompiuterio sulėtėjimą.

Optimizuokite kompiuterį patys

Geriausiai kompiuterio tvarkymu, valymu, greitinimu pasirūpins specialistai, tačiau keletą dalykų tikrai galite atlikti savarankiškai, nes jie visai nesudėtingi. 

Pašalinkite nereikalingas programas

Laikui bėgant kompiuteryje instaliuojamos įvairiausios programos, ir didelė dalis jų tampa nenaudojamomis. Tos nenaudojamos programos gali užimti net kelis gigabaitus ir apkrauti jūsų kompiuterį visai be reikalo. Tai ypatingai aktualu, jeigu tos programos yra žaidimai – naujausi žaidimai dažnai reikalauja daugiau nei 100 GB vietos kompiuteryje! Paieškos laukelyje įrašykite „valdymo skydas“, spustelėkite „Pašalinti programą“ ir pašalinkite programas, kurių nebenaudojate. 

Išjunkite paleisties programas

Jeigu jūsų kompiuteris po įjungimo veikia labai lėtai, tada kaltos gali būti kartu su Microsoft Windows sistema paleidžiamos programos. Kartais jos įsijungia tiesiogiai ekrane, o kitais atvejais veikia fone, jums to net nepastebint. Jeigu naudojatės Microsoft Windows 10, spustelėkite Windows piktogramą kairėje apačios pusėje, pasirinkite „Parametrai“, tada „Programėlės“ ir meniu kairėje pamatysite punktą „Paleistis“. Ten galite pasirinkti, kurias programas norite paleisti kartu su Windows ir kokį poveikį jos daro. 

Padidinkite RAM atmintį

Foto: Pixabay.com Kaip jau minėjome, kompiuterio greičiui didelę įtaką daro RAM atminties kiekis. RAM atmintis atrodo lyg nedidelės mikroschemos, kurias pakeisti labai paprasta.  Prieš keisdami įsitikinkite, kad kompiuteryje yra laisvų RAM lizdų, kad jūsų perkama RAM atmintis nėra per didelė jūsų kompiuteriui ir kad tipas yra tinkamas.  

Reguliariai naudokite antivirusinę programą

Šiais laikais internete yra apstu įvairiausių virusų ir su jais gali susitvarkyti tik antivirusinės programos. Jos nuolat saugo kompiuterį nuo kenkėjiškų failų ir ištrina tuos failus automatiškai. Tačiau, rekomenduojama reguliariai atlikti virusų paiešką, kad net ir sunkiausiai pastebimi kenkėjiški failai būtų pašalinami. Antivirusinės programos gali būti labai įvairios: ESET NOD32, AVG, McAfee, Avira ir t.t. Įprastai jos yra mokamos, tačiau bazines funkcijas rasite ir nemokamose versijose. 

Disko valymas

Šį žingsnį reikėtų patikėti asmeniui, kuris jau yra atlikęs disko valymą. Disko valymas yra įvairių nereikalingų failų automatinis šalinimas arba visiškas disko valymas (defragmentavimas). Savaime suprantama, prieš atliekant visišką valymą reikia perkelti svarbius failus į atmintuką ar kitą išorinę laikmeną. 

Atsinaujinti į SSD

Foto: Pixabay.com Kietojo disko atnaujinimas į SSD pagreitina operacinės sistemos krovimą 2-3 kartus. Šis pagreitėjimas galioja viskam – failų perkėlimui, šalinimui, programų įjungimui ir t.t. Kadangi HDD yra mechaninis išorinis kietasis diskas, priešingai nei SSD, jo greitis yra apribotas dėl adatėlės judėjimo greičio.

Keletas papildomų veiksmų

Kartais problemą galima išspręsti labai greitai ir paprastai. Tačiau, dažniausiai vartotojai netiki, kad kompiuteris gali pagreitėti dėl tokių paprastų veiksmų, kaip:

  • Perkrovimas – jeigu jūsų kompiuteris retai išjungiamas, pabandykite jį perkrauti. Kartais fone veikiančios programos užstringa ar kitaip sutrinka jų veikla ir perkrovimas vėl iš naujo paleidžia visą sistemą.
  • Nereikalingų programų uždarymas – jeigu neklausote muzikos, išjunkite Spotify, jeigu nežaidžiate, uždarykite Steam programas ir t.t.
  • Interneto naršyklės keitimas – jeigu internetas veikia lėtai, pabandykite įdiegti kitą interneto naršyklę. Šiuo metu populiariausios yra Edge, Google Chrome, Opera, Mozilla.

Neskubėkite ardyti kompiuterio arba skambinti specialistams, jeigu neatlikote šių veiksmų. Kompiuteriuose pakanka nedidelio sutrikimo, kad visa sistema pradėtų streikuoti ir tokius sutrikimus dažnai gali pašalinti nedideli veiksmai.

Pagalbinės programos

Nereikalingų failų valymą, nenaudojamų programų išjungimą bei kitus panašius veiksmus už jus gali atlikti ir įvairios programos. Viena geriausių yra CCleaner. Ji leidžia išdiegti programas, pašalinti nenaudojamus failus, ieškoti kenkėjiškų failų ir įvairių sutrikimų. Galiausiai, bazinė programos versija yra visiškai nemokama! Laikinam greitinimui galima naudoti ir Readyboost – tai yra Microsoft sukurta programa Windows operacinėms sistemoms, kuri, trumpai tariant, atmintį iš kietųjų, išorinių diskų ir netgi atmintukų gali paversti į RAM atmintį. Bet kuriuo atveju, norėdami patobulinti savo kompiuterio komponentus ar netgi įsigyti naują kompiuterį, kviečiame apsilankyti internetinėje parduotuvėje Senukai.lt. Čia siūlomos įvairiausių rūšių kompiuteriai, kompiuterių dalys, priedai ir patys kompiuteriai.

TAIP PAT SKAITYKITE