Nors anksčiau spausdintuvai gal ir nebuvo itin reikalingi kiekvieniems namams, dabar, kai beveik visi perkėlėme savo ofisus ar mokymo įstaigas į namus, ir nebeliko galimybės lengvai pasiekti bendro naudojimo spausdintuvų, turbūt ne vienas susimąstėme, kad verta įsigyti savo spausdintuvą namams.
Tam, kad kaskart prireikus atsispausdinti dokumentus, o galbūt tiesiog norint skaityti reikalingą medžiagą ne kompiuterio, telefono ar planšetės ekrane, netektų ieškoti, kur šiuo metu veikia vieši spausdintuvai (juolab, kad ne visi miesteliai turi tokią paslaugą ne viešosiose bibliotekose, o šių darbo laikas – ne visada patogus), ir skirtas šis straipsnis.
Jei pradėjus rinktis nežinote, koks – lazerinis ar rašalinis spausdintuvas – jums tinka labiau, skaitykite toliau ir galbūt padėsime jums apsispręsti!
Veikimo principas
Kaip veikia rašalinis ir lazerinis spausdintuvai bei kuo skiriasi jų veikimo principas?
Lazeriniai spausdintuvai veikia spausdintuvui pabarstant miltelių ant popieriaus ir traukiant popierių pro būgną, kad jį įkaitinti. Lydymosi metu milteliai tolygiai pasiskirsto ant popieriaus lapo ir tolygiai padengia plotą.
Rašaliniai spausdintuvai veikia ant popieriaus lapo paskleidžiant mažyčius rašalo lašelius iš skysto rašalo talpų.
Jei daug dirbate su dizainu, architektūra ar jums dėl kitos priežasties itin svarbu, kad spausdinimas būtų kuo tikslesnis, rinkitės lazerinį spausdintuvą.
Nuotrauka iš Freepik.com
Lazerinių bei rašalinių spausdintuvų funkcijų ir galimybių palyginimas
Taigi kuris – lazerinis ar rašalinis spausdintuvas – jums tinka labiau? Palyginkime jų funkcijas bei galimybes.
Kasetės ir priežiūra
Nors tiek rašaliniams, tiek lazeriniams spausdintuvams reikalingos spausdintuvų kasetės, neretas tiki mitu, kad rašalinio spausdintuvo kasetės – pigesnės. Tačiau tiesa ta, kad tiek rašaliniai, tiek lazeriniai spausdintuvai turi įvairaus tipo ir įvairių kainų lygių kasečių, todėl šis mitas neturėtų daryti įtakos jūsų sprendimui renkantis tarp šių dviejų spausdintuvų tipų.
Nuotrauka iš Unsplash.com
Spausdinimo greitis
Šiuo klausimu laimi lazeriniai spausdintuvai – jie spausdina greičiau, nei rašaliniai.
Priklausomai nuo to, kaip dažnai spausdinate, gali užtekti ir rašalinio spausdintuvo greičio. Tačiau jei spausdinate didelius kiekius medžiagos, ir nežinote, ar namams labiau tinka lazerinis ar rašalinis spausdintuvas, greičiausiai atsakymas – pastarasis.
Spausdinimo greitis yra matuojamas ppm – tai yra atspausdintais lapais per minutę.
Lazeriniai spausdintuvai siūlo platesnį greičių pasirinkimą – dažniausiai 18 – 20 ppm, jei norisi dar greitesnio, vidutinės klasės greitis – 25 – 35 ppm, tačiau jei spausdinate be galo daug ir norite itin didelio greičio, rasti galite net iki 80 lapų per minutę spausdinančius prietaisus.
Rašaliniai spausdintuvai siūlo 8– 22 ppm greitį, galima rasti ir didesnį ppm siūlančių prietaisų. Žinoma, kontrastas – nemažas, tačiau jei spausdinate iki 2000 lapų per mėnesį, jo tikrai užteks. Mažam namų ofisui toks greitis – tikrai ne kliūtis.
Nuotrauka iš Freepik.com
Spalvotas ar nespalvotas spausdinimas
Tiek rašaliniai tiek lazeriniai spausdintuvai siūlo abi galimybes – spausdinti juoda/balta arba ne. Tačiau pagrindinis skirtumas yra tas, kad rašaliniai spausdintuvai visada gali spausdinti spalvotai, lazeriniai spausdintuvai gali būti ir spalvoti, ir nespalvoti, tad kartą įsigijus spalvotai nespausdinantį lazerinį spausdintuvą, kasetės nieko nepakeis.
Todėl įsigydami spausdintuvą pagalvokite, ar jums reikalingas spalvotas spausdinimas, bei atkreipkite dėmesį, ar jūsų pasirinktas įrenginys siūlo tokią galimybę.
Nuotrauka iš Freepik.com
Jungtys ir prijungimo galimybės
Bet kokio tipo spausdintuvai turės jungtis, tai nėra priklausoma nuo to kuris, lazerinis ar rašalinis spausdintuvas, stovės jūsų namuose . Kokie yra galimų jungčių tipai?
USB (gali būti USB 2.0 arba USB 3.0) – su šia jungtimi spausdintuvą prijungsite tiesiai prie savo įrenginio, kuriame turite failą, kurį norite atspausdinti.
Wi-Fi – tai bevielio sujungimo jungtis. Spausdintuvai, kurie turi šią funkciją prisijungia prie jūsų įrenginio tiesiogiai, ir galite be laidų ar bendro tinklo spausdinti tiesiai iš savo planšetinio kompiuterio, telefono, nešiojamo kompiuterio ar pan.
Tinklo plokštė – centralizuotas tinklas, kai spausdintuvas prijungiamas prie bendro modemo, kuriuo besinaudojantys kompiuteriai visi gali spausdinti be papildomo prisijungimo prie spausdintuvo.
Raiška
Spausdintuvo raiška yra matuojama taškais colyje (dpi). Kuo didesnis šis numeris, tuo spausdintuvo raiška yra didesnė, o spausdinimas bus kokybiškesnis.
Šiuo atveju pranašesni rašaliniai spausdintuvai – jie spausdina tiksliau ir siūlo aukštesnį dpi.
Lazeriniai spausdintuvai dažniausiai siūlo 600 x 600 spausdinimo raišką/ skiriamąją gebą, tačiau tobulėjant technologijoms, gamintojai gerina šiuos skaičius, ir dabar jau galima rasti 1200 x 1200 dpi spausdinimo gebos lazerinius spausdintuvus.
Rašaliniai spausdintuvai, kaip ir minėjome, pranašesni, siūlo 4800 x 1200 dpi, o aukštesnės kokybės spausdintuvai gali pasiūlyti net ir 9600 x 2400 dpi. Tad rašaliniai spausdintuvai labiau tiks norintiems itin tikslaus spalvos ir vaizdo atkūrimo.
Nuotrauka iš Freepik.com
ApibendrinantTiek lazeriniai, tiek rašaliniai spausdintuvai gali būti naudingi.
Lazerinių pranašumai – didesnis spausdinimo greitis, dokumentai nesusigadins, nes tokiu būdu spausdintiems dokumentams nereikia laiko išdžiūti, jie dirba tyliau.
Tačiau kaip ir visur, yra minusų – lyginant su rašaliniais, jie yra masyvesni, siūlo žemesnį dpi, bei patys spausdintuvai neretai yra brangesni.
Rašaliniai pranašesni aukštesne raiška, mažesne spausdinimo prietaiso kaina.
Jie lazeriniams spausdintuvams nusileidžia greičiu, yra lėtesni, bei maža rašalo kasečių talpa – kasetes teks keisti dažniau, nei tai darytumėte jei įsigytumėte lazerinį spausdintuvą.
Kito tipo spausdintuvai
Lazeriniai ar rašaliniai spausdintuvai – ne vieninteliai spausdintuvai, su kuriais susidursite ieškodami naujojo. Kokie dar gali būti spausdintuvai?
3D spausdintuvai – tai spausdintuvai, galintys atkurti erdvinius modelius, tinkantys norintiems kurti ar tiesiog spausdinti jau sukurtus erdvinius modelius ar įvairius projektus, kuriems naudinga sukurti erdvinį modelį kompiuteryje, kuri spausdintuvas atkurs tiksliai iki smulkiausios detalės. Jie spausdinimui naudoja ne popierių, o specialiai skirtą plastiką arba anglies pluoštą, kuris lydomas ir formuojamas į nurodytas formas.
Jei neretai kuriate įvairius prietaisus ar projektus, kuriems itin svarbus detalių tikslumas, šis spausdintuvas – jums.
Daugiafunkciai spausdintuvai – kaip jau galite pasakyti iš pavadinimo, šie spausdintuvai – barbės devyndarbės, gebantys atlikti daugiau, nei tk spausdinti. Jais gali būti tiek rašaliniai, tiek lazeriniai spausdinimo prietaisai.
Jie gali siųsti faksus, skenuoti failus bei kopijuoti. Puikiai tiks tiems, kas tvarkosi su dideliu kiekiu įvairių dokumentų, kai neretai reikia ne tik spausdinti, ir reikalingas spausdintuvas, kuris padės palaikyti nuolatinį dokumentų keliavimą į ir iš jūsų ofiso ar namų.
LED spausdintuvai – spausdintuvai, kurių dėka dokumentai bus spausdinami itin kokybiškai, tačiau naudos daug mažiau energijos, ir dirbs tiesiog neįtikėtinai tyliai.
Dabar turėtumėte galėti lengvai pasirinkti, kokio tipo spausdintuvas jums yra tinkamiausias – lazerinis, rašalinis, o galbūt supratote, kad jums daug daugiau naudos atneš ne vienas jų, o 3D, daugiafunkcis ar LED spausdintuvas.