Naujausių technologijų tendencijos plinta itin greitai. Vos spėjame apsiprasti, kad nauja technologija jau yra reali, tūkstančiai žmonių visame pasaulyje jau naudojasi ja kiekvieną dieną. Vienas iš tokių pavyzdžių yra 3D spausdintuvas. Dar visai neseniai Youtube technologijų kanaluose buvo tik kalbama apie šią “kosminio” lygio naujovę, kuri vos po kelių mėnesių buvo ant visų jų stalų. 3D spausdintuvą šiandien galite įsigyti ir jūs, ir visai nebrangiai. Tačiau, ar verta? Norint tai sužinoti, reikia įvertinti įvairius aspektus.
Kas yra 3D spausdinimas?
Įprastai spausdinimas yra žinomas kaip teksto arba vaizdų perteikimas ant popieriaus lapo, ar netgi įvairių daiktų, kaip rūbai ir t.t. 3D spausdinimas yra lengvai apibūdinamas savo pavadinimu – tai yra trijų dimensijų spausdinimas. Kompiuteryje galite sumodeliuoti norimas formas, figūras, kurias spausdintuvas atspausdins iš plastiko. Šiek tiek pakalbėkime apie spausdinimo procesą.
Modeliavimas
Norėdami spausdinti bet kokias figūras, formas ar kitus objektus, pirmiausiai juos reiks sumodeliuoti kompiuteryje. Tam yra naudojamos įvairių rūšių programos – vienos yra labai paprastos, kitos sudėtingesnės, tačiau leidžiančios sukurti praktiškai bet ką.
Jeigu patys modeliuoti nemokate ir net nenorite išmokti, įvairių figūrėlių ir daiktų modelių galite rasti ir internete – tiek mėgėjai, tiek profesionalai dalinasi savo sukurtais modeliais, kuriuos gali atsispausdinti bet kas, kas turi prieigą prie 3D spausdintuvo.
Spausdinimas
3D spausdinimas yra gana ilgalaikis procesas – net ir pačių paprasčiausių figūrų spausdinimui gali prireikti kelių valandų. Žinoma, viskas priklauso nuo modelio dydžio. Spausdinimui naudojamas specialus plastikas, kurį jau galima įsigyti įvairiose elektronikos prekių parduotuvėse. Plastikas yra lydomas ir per specialų antgalį išspaudžiamas ant pagrindo.
Užbaigimas
Po spausdinimo jūsų detalės, figūros, objektai jau yra paruošti naudojimui. Vis dėlto, galutinis rezultatas dažniausiai nėra toks, kokio galite tikėtis – modeliai įprastai turi įvairių netolygių kraštinių, kurias reikia nušlifuoti. Tam puikiai tinka šlifavimo popierius ir šiek tiek jūsų pasirinktos spalvos dažų.
3D spausdinimas – privalumai ir trūkumai
Foto: Pixabay.com Pradedant privalumais, tai jie yra gana aiškūs. 3D spausdinimas leidžia sukurti bet kokius objektus – žaislus, įrankius, dekoracijas ir t.t. Jums tereikia susirasti modelį, kurį norite spausdinti, o visu procesu pasirūpins spausdintuvas – jums belieka tik laukti. Taip pat nėra švaistomos medžiagos, kadangi visas išlydomas plastikas yra naudojamas galutinei formai – jokių atliekų. Na, o kalbant apie neigiamas savybes, tai medžiagos spausdinimui yra ribotos – tiesiog kelių plastikas. Negana to, pakanka menko prietaiso pajudinimo spausdinimo metu, kad progresas būtų sugadintas. Galiausiai, nors galutiniai produktai yra laikomi tvirtais, jie vis tiek yra pagaminti iš lydyto plastiko sluoksnių, todėl, nors ir retai, pasitaiko atvejų, kad detalės lūžta.
Kur 3D spausdintuvai naudojami?
Šio tipo spausdintuvus galite rasti visur, kur tik įsivaizduojate. Jie labai populiarūs aviacijos ir automobilių srityse, kadangi tokia dalių gamyba yra patogi, nereikalaujanti brangios įrangos, o atspausdintos plastikinės detalės įprastai yra net 60% lengvesnės. Plastikinės detalės ir priedai spausdinami ir rūbų gamyboje, odontologijos srityse. Tačiau, čia labiau nukrypome prie industrinės srities. Namuose taip pat yra begalė būdų, kaip galima panaudoti 3D spausdintuvą. Pavyzdžiui, galite pasigaminti konsolės pultelio laikiklį, telefono dėkliuką, bet kokio tipo laikiklius, segtukus, dekoracijas. Kai kurie netgi pasigamina įvairius spausdintuvo priedus, kad spausdinimas būtų efektyvesnis ir patogesnis – įvairūs laikikliai, priedai, svirtelės.
Dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš perkant 3D spausdintuvą
Kaip dažnai pasitaiko atvejų, kai įsigyjate kokį nors prietaisą ir tik vėliau suprantate, kad reikėjo rinktis kitą modelį? Dažniausiai tai nutinka perkant impulsyviai, neapsvarsčius visų poreikių ir trūkumų. Štai keletas dalykų, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas 3D spausdintuvo pirkėjas.
Reikia daug laiko spausdinimui
Foto: Pixabay.com Jeigu galvojate, kad galėsite atspausdinti bet ką ir bet kada, turėkite omeny, kad didesnių objektų spausdinimas gali trukti valandų valandas. Pavyzdžiui, plastikinį žiedą atspausdinsite per kelias minutes, telefono dėkliuką – per valandą. Tačiau, jeigu planuojate spausdinti didesnius projektus, tai gali trūkti daugiau nei savaitę, o visą tą laiką spausdintuvas turės būti įjungtas.
Pagrindo dydis
Labai dažnai pirkėjai neatkreipia dėmesio į spausdintuvo pagrindo dydį. Jie gali būti įvairūs, tačiau, kuo spausdintuvas mažesnis, tuo mažesnis bus maksimalus spausdinamo objekto dydis. Kodėl tai svarbu? Pavyzdžiui, jeigu norite spausdinti du didesnius objektus, tai turėsite atlikti du kartus, jeigu spausdintuvas mažas – spausdinimas gali trukti vos tris valandas, bet įjungę ryte, jūs nelauksite kol spausdinimas pasibaigs ir važiuosite į darbą, o grįžę rasite vieną atspausdintą detalę. Tačiau, jeigu spausdintuvas būtų didesnis, grįžę rastumėte abi dalis jau paruoštas.
Greitis nėra svarbiausias
Neapsigaukite dideliu spausdinimo greičiu pigiuose spausdintuvuose. Labai dažnai didelis greitis gadina spausdinimo kokybę, kadangi nespėja sukietėti medžiaga ir įvairūs nelygumai gali atsirasti vien iš susidariusios inercijos.
Netoleruojami temperatūrų pokyčiai
3D spausdintuvo nereikėtų naudoti kambaryje, kuriame gyvenate, kadangi tirpdomas plastikas garuoja ir skleidžia kenksmingas medžiagas. Žmonės dažnai spausdinimui pasirenka garažą, bet turėkite omeny, kad 3D spausdinimas yra itin jautrus temperatūrų pokyčiams – gaminiai išsikraipo, pasidaro ne tokie tvirti. Kviečiame apsilankyti internetinėje parduotuvėje Senukai.lt ir įsigyti 3D spausdintuvą savo namams. Čia taip pat siūlomi ir įvairūs priedai, kaip spausdintuvų kasetės įprastiems ir plastikas 3D spausdintuvams. Užeikite ir išsirinkite jau dabar!