Fotografavimas išmaniuoju telefonu kiekvienais metais tampa vis populiaresnis. Naujausi telefonų modeliai turi vis daugiau funkcijų, tačiau neretai nesivarginame jų visų panaudoti. O itin greitai bandydami įamžinti akimirką, pamatome, kad rezultatas netenkina – nuotrauka neturi kompozicijos, o ir vaizdas tampa šiek tiek išsiliejęs, jei sujuda ranka. Tačiau tikrai ne per vėlu kiekvienam susipažinti artimiau su fotografija. Laikas atrasti pasikartojančias klaidas ir pradėti fotografuoti kur kas profesionaliau.
Kokie yra fotografavimo išmaniuoju telefonu privalumai lyginant su fotoaparatu?
Fotoaparatai visada pirmavo kokybės atžvilgiu, tačiau pastaraisiais metais naujausi išmanieji telefonai netgi tuo juos pradėjo pasivyti. Taigi kokie visgi yra išmaniojo telefono privalumai?
- Pirmiausia – dydis. Lengvas ir mažas telefonas leidžia visada jį nešiotis kišenėje, o fotoaparatą teks laikyti dėkle ant peties ar kuprinėje.
- Greitis yra kitas svarbus kriterijus. Su fotoaparatu teks nustatyti ISO, diafragmą ir kt., o naudojant telefoną, užteks jį atrakinti ir nufotografuoti objektą.
- Paprastas nuotraukų dalinimasis – vienas iš didžiausių išmaniojo telefono privalumų. Užtenka keletos paspaudimų ir jomis jau grožisi visi draugai asmeniniuose telefonuose, kai tuo pat metu, fotoaparatu padarytomis nuotraukomis galima mėgautis tik persikėlus jas į kompiuterį, o kartais ir po varginančio konvertavimo į tinkamą formatą.
Tačiau kaip fotografuoti ir su kuo yra labai individualus dalykas, todėl ir pasirinkimas būna skirtingas. Vieni renkasi seną, bet patikrintą ir patikimą fotoaparatą, kai kitiems naujovės ir patogumas yra kur kas svarbiau.
Patarimai, kaip fotografuoti profesionaliau
Naudojami automatiniai nustatymai yra itin pažangūs, jie aptinka šviesos kiekį, pagal tai nustato ISO ir išlaikymą, tačiau ne tik tame slypi visas nuotraukų grožis. Kartais tenka apmąstyti ir iš kurio kampo objektas atrodys dailiausiai. Galbūt vis dėlto rinktis tamsesnę nuotrauką, o vėliau ją pakoreguoti per programą? Aptarkime tai šiek tiek plačiau.
Pasiruošimas – tinkamos vietos ir kampo atradimas
Kad ir kaip norėtume, bet žaibiškas fotografavimas ne visada pavyksta. Dažnu atveju iš padarytų šimto nuotraukų nė viena neatitinka lūkesčių. Todėl, norint profesionaliai nufotografuoti ne tik portretą ar peizažą, teks šiek tiek pasiruošti. Iš pradžių svarbiausia nenusivilti po pirmos nuotraukos, kai realybėje vaizdas atrodo visiškai ne taip kaip ekrane. Deja, bet akys ir ekranas mato skirtingai, todėl nereikia bijoti išbandyti fotografiją iš įvairių vietų ir kampų. Kaip fotografuoti iš įdomių vietų ar kampų? Atsakymas tik vienas – nestovėti vietoje ir būti kūrybingiems! Internete gausu nuotraukų, kaip žmonės laipioja medžiais ir guli ant grindų tik tam, kad nuotraukoje esantis objektas atrodytų nepriekaištingai. Tad keletas žingsnių į šoną ir kameros padėjimas ant laiptų vietoje stovo iš tiesų gali padaryti didelę pažangą.
Tinkamai nustatytas fokusas
Fokusas atrodo lyg vienas paprasčiausių dalykų. Jį nustatyti – tikrai lengva ir greita užduotis ypač su išmaniuoju telefonu. Tačiau kaip fotografuoti, kad fokusas tikrai būtų lyg profesionalioje nuotraukoje? Visų pirma, reikėtų atsižvelgti į atstumus tarp objektų. Dažnai išmaniuosiuose telefonuose automatiškai nustatoma diafragma, dėl kurios toliau esantys objektai išsilieja, nebūna ryškūs. Vienas iš kūrybingų variantų – bandyti į priekį perkelti išsiliejusias detales. Pavyzdžiui, prieš kamerą pagal kompoziciją padėti augalo lapą, tačiau jo nefokusuoti, o fokusuoti už lapo esančio žmogaus portretą.
Šviesumo pasirinkimas
Apšvietimas yra būtinas fotografijoje, bet svarbiausia rasti balansą, kad nuotrauka nebūtų nei per šviesi, nei per tamsi. Patartina saugotis ir nuo ryškių saulės spindulių. Jie gali pagražinti nuotrauką, tačiau ją ir “išdeginti”. Ryškiai esantys spinduliai viduryje nuotraukos taps sunki užduotis ją redaguojant, nes toje vietoje daugelio detalių nebus galima grąžinti atgal, todėl liks tik nedaili šviesi dėmė viduryje fotografuojamo objekto.
Tačiau reikia nepamiršti, kad neryškūs šviesos spinduliai gali tapti itin svarbiu nuotraukos akcentu. Kadangi nuo šviesos priklauso nuotraukos kokybė, dažnu atveju geriau fotografuoti nuotrauką šiek tiek tamsiau, o vėliau ją pašviesinti per programą, kad nuotraukos raiška būtų didesnė.
Tinklelio linijų naudojimas
Netgi fotografijoje nuo taisyklių gana sunku pabėgti. Jomis vadovautis neįgudusiai akiai prireiks tinklelio linijų, kurias galima įsijungti bet kurio išmaniojo telefono nustatymuose. Taigi, jei tai nuostabus jūros horizontas, tuomet priklausomai, koks objektas yra svarbesnis, vaizdą reikėtų padalinti į vieną trečiąją ir dvi trečiąsias. Pavyzdžiui, jei dangus yra svarbesnis už jūrą, tuomet reikėtų naudoti tokią kompoziciją: dangus užima du trečdalius ekrano, o jūra – vieną trečdalį.
Tačiau nereikėtų savęs apriboti ties šia taisykle. Profesionalūs portretai vis dar fotografuojami viduryje ekrano. Visgi fotografavimas yra menas, todėl vieno teisingo varianto jam taikyti neįmanoma.
Visų nustatymų išbandymas
Ar tai naujas išmanusis telefonas ar jau keletą metų turimas, dažnai nėra išbandomos visos kameros funkcijos. Kiekviename išmaniajame telefone jos šiek tiek skiriasi, todėl dar vienas patarimas kaip fotografuoti profesionaliau – skirti laiko visų nustatymų išbandymui.
Diafragma, ISO ir išlaikymas
Kad nuotraukos atrodytų dar geriau, reikėtų susipažinti ir su pagrindiniais fotografijos principais. Visų pirma, kai keičiasi diafragma, keičiasi ir ryškumo gylis. Kuomet diafragma mažai atverta, vaizdas toliau nuo fokusuojamo objekto būna beveik tokio pat ryškumo kaip fonas. Jei diafragma pilnai atverta, tuomet fonas bus pilnai išsiliejęs.
Kalbant apie nuotraukos kokybę, kuo mažesnis ISO, tuo raiška bus didesnė, bet nuotrauka tamsesnė, kuo jis didesnis, tuo daugiau nuotraukoje atsiranda vadinamųjų “šiukšlių”, kurios atrodo kaip maži tamsūs taškeliai ir gadina raišką, tačiau nuotrauka tampa šviesesnė.
Išlaikymas priklauso nuo ISO, su šiais dviem rodikliais nustatomas nuotraukos šviesumas. Kuo išlaikymas didesnis, tuo ilgiau bus fotografuojama nuotrauka ir tuo jis bus šviesesnė. Įvairiems fotografijos bandymams su judančiomis LED šviesomis tinka ilgas išlaikymas, tik reikia nepamiršti nustatyti itin mažą ISO, kad nuotrauka nebūtų per daug šviesi.
Pagalbinių priemonių naudojimas
Pagalbinės priemonės priklauso nuo to, kas bus fotografuojama:
- Išmaniesiems telefonams skirti stovai – žinomiausia priemonė. Su jais kur kas mažesnė tikimybė sujudinti ranką, kai nustatytas didesnis išlaikymas, todėl nuotrauka tikrai išliks ryški ir sufokusuota.
- Lempos – naudojamos apšvietimui. Jos ypač praverčia fotografijai namuose, kai nėra pakankamai šviesos.
- Žiūronai – puiki priemonė lavinti kūrybingumui. Skamba gana keistai, bet dažnai matome tik tai, kas yra arti mūsų, todėl nė nesusimąstome apie beribes fotografavimo galimybes.
Žiūrėjimas į tolį, gali būti puiki galimybė aptikti ką nors įdomaus tiesiai iš savo balkono. O geriausias dalykas, kad išmanieji telefonai dabar turi tokias priartinimo galimybes, kad nereikės netgi niekur eiti.
Nuotraukų redagavimas
Kaip fotografuoti dabar jau turėtų būti aiškiau, bet taip pat nuotraukų profesionaliam įvaizdžiui padeda ir jų redagavimas. Yra begalės mobiliųjų programėlių, su kuriomis galima redaguoti nuotraukas, tačiau vis dėlto, ko nepamatysi per telefono ekraną, gali pamatyti per kompiuterio monitorių.
Paprastos detalės kartais gali labai išblaškyti nuo pagrindinio objekto, todėl reikėtų jas pašalinti, pavyzdžiui, ant veido užkritusi sruoga, be kurios veidas atrodytų kur kas atviresnis. Taip pat dauguma programų siūlo ir automatines koregavimo priemones, kurios pradedančiajam gali stipriai pagelbėti.
Šiomis dienomis išmanieji telefonai gali pasiūlyti visas galimybes profesionaliam fotografavimui tik reikia įdėti šiek tiek pastangų ir laiko. O sau tinkamą išmanųjų telefoną visada galite rasti mūsų internetinėje parduotuvėje.